من را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد

تالار سلام

تالار سلام یکی از بهترین کاخ های تهران است که در ضلع شمال غربی کاخ گلستان قرار دارد، واز همان ابتدا با هدف ایجاد موزه ساخته شد. در واقع ناصرالدین شاه با دیدن موزه‌های کشورهای اروپایی، اولین موزه ایران را در این مکان ساخت. او این موزه را، برای نگهداری هدایای پادشاهان کشورهای مختلف در نظر گرفت.

مراسم سلام پادشاهان در این تالار، به عنوان بزرگترین تالار مجموعه برگزار می‌شده‌است. تالار سلام و تالار آیینه توسط صنیع‌الملک (حاج ابوالحسن معمار باشی) طراحی و ساخته شدند. این بنا از سمت جنوب ۹ پنجره به باغ گلستان دارد،و مساحت آن در حدود هزار متر مربع است. آثار با ارزشی هم مانند نقاشی‌های کمال‌الملک، در آن قرار دارد.

بهترین کاخ های تهران,قدیمی‌ترین کاخ های سلطنتی تهران,کاخ های سلطنتی تهران

تالار آینه

در ادامه گشت و گذار، در ضلع جنوبی کاخ گلستان به تالار آینه می‌رسیم. این عمارت ، هم‌زمان با تالار سلام ساخته شده است. ۱۳ ارسی بزرگ قوسی شکل که به سمت باغ هستند، در تالار آیینه خودنمایی میکنند. آیینه‌کاری‌های زیبایی که در نمای آن به کار رفته، به محض ورود توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌نماید‌. یکی از دلایل شهرت این تالار، تابلوی نقاشی است (به نام تالار آیینه) که کمال‌الملک از آن کشیده است. در سامانه خرید بلیط هواپیما آس چارتر، شما میتوانید بلیط پرواز تبریز به تهران یا بلیط چارتر ارومیه به تهران را خریداری کنید.

بهترین کاخ های تهران,قدیمی‌ترین کاخ های سلطنتی تهران,کاخ های سلطنتی تهران

تالار سفره خانه

تالار سفره خانه (عاج، آج) بعد از تالار آیینه و در غرب برلیان ساخته شده، و جزء قدیمی‌ترین کاخ های سلطنتی تهران می‌باشد. این تالار در گذر زمان تغییرات بسیاری کرده است. بعد از ساخت تالار سلام و آیینه برای هماهنگی در نما ایوان آن را بسته‌اند، اما ستون‌ها حفظ شده‌اند. تالار عاج یا آج؟! در تالار سفره‌خانه ۲ عاج فیل وجود دارد، بنابراین نام عاج می‌تواند درست باشد.

بهترین کاخ های تهران,قدیمی‌ترین کاخ های سلطنتی تهران,کاخ های سلطنتی تهران

از طرفی در این تالار مراسم غذاخوری برگزار می‌شده‌است، و به آن سفره‌خانه می‌گفته‌اند. در سفرنامه کارلا سرنا از آن با نام تالار گرسنه ها یاد شده، بنابراین نام آج هم درست است. (آج در زبان ترکی به معنی گرسنه می‌باشد) یکی از زیبایی‌های خیره‌کننده‌‌ی این تالار، تابلوی آبرنگ محمود‌خان‌ملک‌الشعرا است.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.